Błąd na recepcie może zrujnować lekarza

Naczelna Rada Lekarska przeciwko „szkodliwym i niesprawiedliwym przepisom”.

Naczelna Rada Lekarska ostrzega przed niebezpieczną pułapką, która znajduje się w uchwalonej 21 lutego przez Sejm i skierowanej do Senatu ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja art. 52a przewiduje możliwość karania przez NFZ lekarzy karami pieniężnymi.
Kara byłaby możliwa do kwoty refundacji w okresie objętym kontrolą NFZ w przypadku:
1.    prowadzenia dokumentacji medycznej w sposób niezgodny z przepisami prawa,
2.    nieprowadzenia dokumentacji medycznej,
3.    wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi,
4.    wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy albo osoby uprawnionej,
5.    wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach.
Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę, że w wymienionych wyżej sytuacjach już obecnie obowiązuje przepis art. 48 ust. 7a ustawy refundacyjnej, który przewiduje zwrot przez lekarza kwoty nienależnej refundacji.
– Oznacza to, że ustawa wprowadza dodatkową sankcję, która będzie stosowana równolegle z sankcją w postaci zwrotu nienależnej refundacji, czyli umożliwi podwójne karanie lekarzy w takich sytuacjach – czytamy na stronie internetowej NIL.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej już na etapie konsultacji publicznych negatywnie oceniło proponowany art. 52a i domagało się jego usunięcia. Jednak bezskutecznie.
Dlatego prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wezwał pilnie wszystkich senatorów lekarzy i lekarzy dentystów do uchylenia w Senacie „szkodliwych i niesprawiedliwych” przepisów. Adresatami pisma są senatorzy: Margareta Budner, Grzegorz Czelej, Dorota Czudowska, Tomasz Grodzki, Stanisław Karczewski, Bogdan Klich, Waldemar Kraska, Bogusława Orzechowska, Konstanty Radziwiłł, Andrzej Stanisławek, Andrzej Ślusarz, Andrzej Wojtyła.

ID