Młodzi lekarze szykują się do starcia z rządem

Renegocjacje porozumienia z ministrem zdrowia coraz bliżej

Niezależnie od powstałego niedawno Porozumienia Chirurgów, z inicjatywy rezydentów powstaje jeszcze jedna organizacja – Porozumienie SKALPEL. O ile ta pierwsza zrzesza tylko chirurgów ogólnych, o tyle SKALPEL adresowany jest do szerszej grupy lekarzy reprezentujących specjalizacje zabiegowe: ortopedów, ginekologów, okulistów, laryngologów, chirurgów ręki i urologów.
Nie wiadomno jeszcze, kto stanie na czele organizacji; jednym ze współzałożycieli jest rezydentka ortopedii Katarzyna Pikulska, znana szerzej jako współorganizatorka protestu głodowego rezydentów w 2017 r. oraz z wytoczenia procesu TVP o zniesławienie.
Jak tłumaczy Katarzyna Pikulska w rozmowie z podyplomie.pl, SKALPEL będzie dążył do wprowadzenia zmian systemowych, aby pacjenci mieli lepszy dostęp do świadczeń zabiegowych. – Jeśli Polska ma iść w stronę Niemiec czy Holandii, to nakłady na ochronę zdrowia powinny być zwiększone do 10 proc. PKB. w ciągu czterech lat. Nie ma powodu, aby Polska dążyła do minimalnego bezpiecznego wg WHO poziomu nakładów – 6,8 proc. PKB, skoro nawet państwa takie jak Rumunia podwyższyły poziom finansowania ochrony zdrowia – mówi lek. Katarzyna Pikulska.
Przypomina też, że obecnie nakłady te wynoszą 4,3 proc. PKB. – Nic nie wskazuje na to, aby osiągnęły poziom 6,8 proc., ponieważ zostaliśmy oszukani. Bliżej nam do krajów Trzeciego Świata niż europejskich – dodaje.
Katarzyna Pikulska zwraca uwagę, że efektem tego są fatalne statystyki dotyczące długości życia Polaków, wykrywania raka piersi czy amputacji stopy cukrzycowej. Młodzi lekarze chcą doprowadzić do tego, aby to się zmieniło.
Wśród swoich postulatów zgłaszają także poprawę jakości szkolenia specjalizacyjnego, większy dostęp do stołu operacyjnego dla młodych lekarzy, wynagrodzenie dla szefów specjalizacji na poziomie tysiąca złotych za jednego specjalizanta.
Poza tym nie stawiają postulatów płacowych. – Liczymy na to, że poprawa ogólnej kondycji ochrony zdrowia wpłynie także na dochody lekarzy – dodaje lek. Pikulska.
Nie jest tajemnicą, że w styczniu odbędą się renegocjacje porozumienia zawartego z ministrem zdrowia w lutym 2018 r. przez Porozumienie Rezydentów. Organizacje lekarzy przygotowują się i budują szeroki front walki o konieczne reformy.

ID