Autorytety medyczne przeciwko majowym wyborom prezydenckim

To wydarzenie może zniweczyć nasze wszystkie dotychczasowe działania

Coraz więcej osobistości świata medycyny przyłącza się do apelów o przełożenie majowych wyborów prezydenckich. „Apelujemy do rządzących o zachowanie daleko posuniętego rozsądku, czego efektem będzie przeprowadzenie wyborów prezydenckich w warunkach, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo naszych Rodaków” – napisał Senat WUM w uchwale podjętej w związku ze stanem epidemii wywołanym wirusem SARS-CoV-2.
Podpisani członkowie Senatu WUM zwracają uwagę, że liczba zakażonych osób w naszym kraju szybko wzrasta, a – jak przewidują prognozy – w ciągu kilku tygodni może osiągnąć poziom krajów, w których skala zachorowań przybrała wymiar ekstremalny. „Z ogromnym niepokojem obserwujemy działania zmierzające do przeprowadzenia wyborów prezydenckich zgodnie z wcześniej ustalonym kalendarzem, tj. w dniu 10 maja 2020 roku. Takie postępowanie w naszej ocenie zaprzecza kardynalnym wartościom i zasadom promowanym przez współczesną naukę i medycynę, których głos powinien być obecnie znacznie silniejszy niż względy polityczne. Jesteśmy pełni uznania dla działań prewencyjnych, wcześnie wprowadzonych przez polski Rząd i mających ustrzec nas przed najgorszym. Wciąż mamy nadzieję, że rzeczywiście tak będzie. Tym bardziej jednak wyrażamy nasze obawy, że to jedno wydarzenie, jakim będą wybory prezydenckie, może zniweczyć wszystkie nasze dotychczasowe działania i przyczynić się do gwałtownego rozszerzenia zakresu epidemii. Zwracamy również uwagę na fakt, że nawet próba przeprowadzenia wyborów z zachowaniem nadzwyczajnych środków ostrożności – oczywiście poza ogromnym bezpośrednim zagrożeniem dla wszystkich obywateli – przyczyni się do znacznego uszczuplenia już dzisiaj niewystarczających środków ochrony indywidualnej” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Senatu WUM.
Z kolei list z prośbą o podjęcie przewidzianych w polskim systemie prawnym działań umożliwiających przeprowadzenie wyborów prezydenckich w innym niż pierwotnie zaplanowano terminie i w warunkach niezagrażających zdrowiu i życiu obywateli podpisało 540 samodzielnych pracowników naukowych, lekarzy i innych specjalistów związanych z ochroną zdrowia z całej Polski. Inicjatorem listu do prezydenta i premiera RP był prof. dr hab. med. Jacek Jassem.

id