Syringes 3539565 1920 %281%29
grypa szczepienia

Szczepionka poza chłodnią? To możliwe

Prawidłowe przechowywanie szczepionek jest niezwykle ważne dla ich bezpieczeństwa, a przerwanie łańcucha chłodniczego sprawia, że preparatów nie można użyć.

Okazuje się, że już niebawem szczepionki wcale nie będą musiały być przechowywane w warunkach chłodniczych. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster odkryli sposób na przechowywanie szczepionek w temperaturze pokojowej. Opracowana przez nich metoda pozwala przechowywać szczepionki poza chłodniami nawet przez trzy miesiące. Naukowcy zdecydowali, by do składu szczepionek dodać cukry, tworząc dawki, które są trwałe i mają zdolność przetrwania w wysokich temperaturach. Wirusy szczepionek, przed połączeniem ich z innymi składnikami, zostają najpierw osuszone i pokryte warstwą cukru z pullulanu i trehalozy. Takie rozwiązanie stabilizuje zawartość i chroni ją przed działaniem wysokich temperatur. 

Szczepienia wyprodukowane za pomocą nowej technologii zostały przetestowane na zwierzętach. Szczepionki powstałe na bazie osuszonych wirusów podano myszom – zarówno szczepionka przeciwko grypie, jak i szczepionka przeciwko opryszczce, okazały się być skuteczne. 

Nowa metoda produkcji nie tylko ułatwia transport i składowanie, ale również redukuje ich koszty, a że te stanowią nawet 80 proc. wszystkich kosztów związanych z produkcją, technologia może okazać się niezwykle opłacalna.