Szczepmy dzieci, by rodzice mogli pracować

Szczepienia dzieci przeciwko grypie powinny być dofinansowane z budżetu państwa. To postulat krajowej konsultant w dziedzinie pediatrii, prof. Teresy Jackowskiej.

Lekarze są zgodni, sczepienia przeciwko grypie dla dzieci powinny zostać dofinansowane z budżetu państwa. Jeśli nie ma możliwości, aby z tańszych szczepień korzystały wszystkie dzieci, to refundowane szczepionki powinny dostawać przynajmniej dzieci z grup ryzyka. 

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że dzieci chorują na grypę 3 razy częściej niż dorośli, a w sezonie 2018-2019 odnotowano prawie 2 mln zachorowań na grypę wśród pacjentów w przedziale wiekowym 0-14 lat. Dodatkowo dzieci dużo bardziej niż dorośli narażone są na ciężki przebieg grypy i wystąpienie powikłań. Upowszechnienie szczepionek przeciwko grypie przyczyniłoby się do podniesienia jakości profilaktyki. 

Gdyby szczepionka przeciwko grypie była refundowana w 50%, rodzice musieliby za nią zapłacić jedynie nieco ponad 20 zł, taką samą kwotę pokryłby budżet państwa. To tylko pozorne obciążenie budżetu, gdyż zmniejszenie liczby zachorowań pozytywnie wpłynie na ilość wizyt lekarskich i hospitalizacji z powodu grypy. Trzeba też zaznaczyć, że na każdą setkę chorujących dzieci, przypada średnio 195 dni absencji rodziców w pracy, co ma niemały wpływ na gospodarkę.