Czy szczepienie na grypę zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera?

Już jakiś czas temu pojawiły się wyniki badań, które sugerowały, że część szczepionek przeciw grypie może zmniejszać ryzyko rozwoju demencji.

Już jakiś czas temu pojawiły się wyniki badań, które sugerowały, że część szczepionek przeciw grypie może zmniejszać ryzyko rozwoju demencji.

Science Center w Housten zbadał wpływ szczepionki na grypę na rozwój choroby Alzheimera. Do badania włączono pacjentów w wieku powyżej 65 lat, którzy nie prezentowali objawów demencji, a następnie stworzono z nich dwie grupy, każda po 935 887 pacjentów. Pierwsza grupa otrzymała szczepionkę przeciw grypie, podczas gdy druga grupa nie. Grupy zostały dopasowane pod względem wyjściowych danych demograficznych i chorób współistniejących. Podczas czteroletnich wizyt kontrolnych u około 5,1% pacjentów zaszczepionych przeciwko grypie rozwinęła się choroba Alzheimera. Tymczasem u nieszczepionych pacjentów odsetek ten wyniósł 8,5%. Badanie wykazało, że pacjenci, którzy otrzymali co najmniej jedną szczepionkę przeciwko grypie, byli o 40% mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera w ciągu 4-letniego okresu obserwacji niż ci, którzy nie otrzymali szczepionki. Co jeszcze ciekawsze, ryzyko było najniższe u pacjentów, którzy co roku otrzymywali szczepionkę przeciw grypie w ciągu 6-letniego okresu wstecznego.

Badanie potwierdza, że szczepionka przeciw grypie może mieć działanie plejotropowe, a nie tylko ochronne przed samym wirusem grypy. Przyszłe badania powinny ocenić, czy szczepienie przeciwko grypie jest również związane z tempem progresji objawów u pacjentów, którzy już cierpią na demencję typu Alzheimera. A warto również szukać wpływu szczepienia na innego typu schorzenia.