Automatyczny ambu i finansowanie badań, czyli…

Śląscy naukowcy pochwalili się sukcesami

Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej powstał automatyczny resuscytator. Urządzenie ma wspomagać wentylację mechaniczną pacjentów z problemami oddechowymi.
Jak mówi prof. Grzegorz Nowak z Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej, urządzenie nie zastąpi respiratora, ale może być wykorzystywane w przypadku lżejszej niewydolności oddechowej. – Urządzenie działa jak zwykły, ręczny resuscytator – mówi pomysłodawca.
– Worek ambu, wykorzystywany w ratownictwie medycznym do resuscytacji ręcznej, doposażyliśmy w układ napędowy. Dzięki temu urządzenie nie wymaga obsługi personelu medycznego – opisuje prof. Grzegorz Nowak.
Automatyczny ambu jest sterowany komputerowo. Można ustawić podstawowe parametry pracy: długość wdechu, czas pomiędzy kolejnymi wdechami, czyli częstotliwość oddychania, i ilość powietrza wpychanego do płuc. Nowe urządzenie, chociaż nie może być wykorzystywane do wentylowania pacjentów chorych na COVID-19, jednak może wzbogacić bazę sprzętową szpitali. Z powodzeniem może ratować ofiary wypadków drogowych lub pacjentów, u których nagle nastąpiło zatrzymanie oddechu bądź funkcji życiowych.
Sukcesem pochwalili się także pracownicy naukowi Instytutu Onkologii w Gliwicach, którzy pozyskali środki na finansowanie badań nad mechanizmami biologicznymi leżącymi u podstaw wczesnego rozwoju raka piersi. Dzięki temu projekt „Wykorzystanie profilu metabolitów surowicy w ocenie ryzyka zachorowania na raka piersi” zgłoszony przez prof. Piotra Widłaka, kierownika Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów, w konkursie GRIEG organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki doczeka się realizacji. W konkursie współfinansowanym w ramach III edycji funduszy norweskich i EOG na lata 2014-2021 naukowcy złożyli 305 wniosków na łączną kwotę ponad 1,6 mld zł, z czego do finansowania eksperci skierowali 28 projektów.
Projekt będzie realizowany we współpracy z partnerem zagranicznym – Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii.

ws