Pacjenci już wnioskują o wypłatę świadczeń za NOP-y

Maksymalna kwota świadczenia może wynieść 100 tys. zł

Kilkadziesiąt wniosków o przyznanie świadczenia złożono do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych - poinformowało Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego mogą składać od soboty 12 lutego osoby, u których wystąpiły ciężkie NOP-y po szczepieniu przeciw COVID-19. Polakom poszkodowanym w związku ze szczepieniem na razie zapłaci państwo. Za rok pieniądze do puli dorzucą też firmy farmaceutyczne. Wnioski będzie opiniować sześcioosobowy zespół ekspertów. Na tej podstawie rzecznik praw pacjenta wyda decyzję.
W środę Biuro Rzecznika Praw Pacjenta poinformowało, że do tej pory złożono kilkadziesiąt wniosków. Teraz będą one weryfikowane.
Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości.
Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik Praw Pacjenta pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana.
Jeśli sytuacja finansowa pacjenta nie pozwala mu na wniesienie opłaty, RPP może zwolnić go z tego obowiązku w całości lub części. W takiej sytuacji, wnioskujący może zwrócić się do Rzecznika o zwolnienie z opłaty, przedstawiając np. zaświadczenie o zarobkach, potwierdzenie wysokości emerytury lub renty czy zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej. Zwolnienie następuje na podstawie analizy przesłanych dokumentów.
Kwota świadczenia jest uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego, a także zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, jakie poniósł pacjent. Maksymalnie może wynieść 100 tys. zł.
W pierwszym roku działania Fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19. Od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe.

id