Wcześniaki pod specjalistycznym nadzorem

Pilotażowy program resortu zdrowia zapewni dzieciom lepszą opiekę

Dzieci urodzone poniżej 33. tygodnia ciąży mają mieć zapewnioną specjalną opiekę aż do trzeciego roku życia – przewiduje program KORD przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia.
Nowy programu pilotażowy ma gwarantować kompleksową opiekę nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie, co jest konieczne dla prawidłowego rozwoju takiego dziecka.
Przy okazji programu pilotażowego resort chce wypracować odpowiedni standard organizacyjny postępowania medycznego w opiece nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie.
W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że w 2019 r. liczba urodzeń wyniosła 376 192 i obniżyła się o prawie 13 tys. w porównaniu do 2018 roku. Z tego 21 174 dzieci urodziło się przedwcześnie z masą ciała poniżej 2,5 kg, a 27 957 dzieci urodziło się przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży.
Oznacza to, że przedwcześnie w Polsce rodzi się 5,5–7,4 proc. Proc dzieci, co daje nam szacunkowo 10. miejsce pod tym względem w Unii Europejskiej.
Ministerstwo Zdrowia podaje, że 70 proc. wcześniaków rodzi się w wieku płodowym pomiędzy 34 a 36 tygodnia. Bardzo niedojrzałe dzieci, które urodziły się poniżej 32 tygodnia ciąży, stanowią 16 proc. wszystkich przedwcześnie urodzonych. Zazwyczaj ich masa ciała nie przekracza 1,6 kg, a w przypadku urodzonych skrajnie przedwcześnie 1 kg - jest ich tylko 0,4 proc. wszystkich urodzonych przedwcześnie. Odsetek ten utrzymuje się w ostatnich latach na stałym poziomie.
Jednak jeszcze pod koniec XX wieku było dwa razy więcej takich dzieci: w 1990 r. - 0,9 proc.
Wprawdzie coraz skuteczniej można pomóc wcześniakom, ale problemem jest rozproszenie opieki. Nie ma obowiązku nadzoru nad terapią przedwcześnie urodzonych dzieci przez wyspecjalizowane ośrodki.
Poprzez KORD resort zdrowia chce zapewnić właściwą ocenę i koordynację leczenia. Ministerstwo Zdrowia planuje, że odbywać się ona będzie w ośrodkach, które mają doświadczenie w opiece nad wcześniakami. Mają opiekować się nimi wielodyscyplinarne zespoły złożone ze specjalistów z różnych dziedzin medycyny. W ramach programu dostępna będzie diagnoza, leczenie ambulatoryjne, opieka psychologa oraz rehabilitacja lecznicza. Zespół będzie monitorował rozwój dziecka, by zapobiec nieprawidłowościom.
Poprawa opieki ma zwiększyć szanse na prawidłowy rozwój dzieci i ich samodzielność w przyszłości, co m.in. odciąży państwo, rodziny i system ochrony zdrowia.

id