Zdiagnozują, przypilnują, wyleczą. Aplikacje z certyfikatem ministerstwa jeszcze w tym roku

Wirtualny lekarz zastąpi psychiatrę, kardiologa i neurologa

Aplikacje wspomagające lekarzy w diagnozowaniu i monitorowaniu pacjentów będą mogły starać się o status wyrobu medycznego. Jeszcze w tym roku resort zdrowia planuje rozpocząć proces nadawania aplikacjom mobilnym certyfikatów.
MZ wyjaśnia, że decyzja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Już obecnie w opiece stosuje się szereg rozwiązań cyfrowych i narzędzi opartych o technologie mobilne, jak e-stetoskop czy domowa opieka medyczna (DOM). Pora na kolejny krok - certyfikację aplikacji związanych ze zdrowiem. MZ poinformowało, że prace są zaawansowane. Resort zamierza przyznawać tytuł „Aplikacji Certyfikowanej MZ”, a następnie włączać do Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ).  Będzie to swoiste świadectwo jakości, skuteczności i bezpieczeństwa produktu oraz szansa na jego rozpowszechnienie wśród pacjentów oraz personelu medycznego.
- Tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” będzie mogła uzyskać aplikacja, której oprogramowanie zostało zakwalifikowane jako wyrób medyczny. W przypadku aplikacji zdrowotnych, które nie realizują procesów diagnostycznych lub terapeutycznych, status wyrobu medycznego nie będzie wymagany – wyjaśnia MZ.
Aplikacje, które przejdą surową ocenę i znajdą się w PAZ, pomogą w diagnozie i leczeniu problemów zdrowotnych. Będzie je można stosować w zdalnej opiece domowej: monitorować stan zdrowia pacjenta, pilnować czy zalecenia są realizowane, wspomagać pacjenta w utrzymywaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej np. przestrzegania diety, czy odpowiedniej dawki ruchu.
Aplikacje w przyszłości pomogą także w takich dziedzinach jak m.in. zdrowie psychiczne, endokrynologia, neurologia, reumatologia, kardiologia, czy rehabilitacja.
MZ nie wyjaśnia od kiedy i w jakim trybie można zgłaszać wyroby, ani jakie będą kryteria oceny. Informuje jedynie, że każda zgłoszona aplikacja będzie oceniana formalnie i merytorycznie oraz weryfikowana pod kątem bezpieczeństwa cyfrowego i bezpieczeństwa użytkowania technicznego. Tym samym użytkownik aplikacji, która otrzyma Certyfikat i zostanie umieszczona w PAZ, będzie mieć pewność, że aplikacja ta jest bezpieczna i sprawdzona. Stosowanie danej aplikacji przez pacjenta może pomóc personelowi medycznemu monitorować jego stan zdrowia, wspierać.


id