Zamieszanie wokół darmowych recept pro auctore oraz pro familiae

Wypisywać, czy nie? – oto jest pytanie

- Lekarzu — ten błąd może kosztować Cię wiele! Nieprawidłową refundację zwracasz NFZ! – ostrzegł Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.
Jak wynika z informacji zamieszczonej na FB, OZZL wszczął alarm, kiedy tylko uzyskał wyjaśnienia zasad wypisywania bezpłatnych recept od dyrektora departamentu gospodarki lekami w centrali NFZ.
Co zaniepokoiło związek i przed czym ostrzega lekarzy? - Nie możesz używać kodu S i DZ na receptach pro auctore oraz pro familie. Takie prawo posiada jedynie lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania – informuje OZZL.
Oznacza to – dodaje związek w swoim komunikacie - że medyk przebywający na zwolnieniu macierzyńskim nie może wypisać refundowanych recept dla swoich dzieci, czy rodziny.
-  Niestety, z wyjątkiem lekarzy na emeryturze, wypisując takie recepty, możecie się narazić na kontrole i konieczność zwrotu za refundację – podaje OZZL.
Ponadto, według ustaleń, lekarz, który nie pracuje we wskazanych placówkach (POZ, AOS), ale już przykładowo psychiatra pracujący w Poradni Zdrowia Psychicznego również nie ma takiego prawa.
- Refundacja powinna być prawem pacjenta, a w tych przypadkach nim nie jest- zauważa OZZL.
Z postów zamieszczonych przez lekarzy pod komunikatem wynika, że wielu z nich się zaniepokoiło. Niektórzy przyznają, że już od września przepisują w gabinecie prywatnym recepty oznaczone jako S. Teraz obawiają się, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności finansowej za nieprawnie wystawione refundacje.
Postulaty lekarzy
Sprawa poruszona przez OZZL to kolejna odsłona chaosu, jaki towarzyszy wprowadzeniu bezpłatnych leków od początku września dla osób powyżej 65. r.ż. i do 18. r.ż.
Przypomnijmy że samorząd lekarski domaga się, aby recepty na darmowe leki dla pacjentów do 18 r.ż. i po 65 r.ż. mógł wystawiać każdy lekarz, niezależnie od miejsca pracy.
Kto obecnie może wystawić bezpłatne recepty dla pacjentów?
Recepta może być wystawiona przez lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń z zakresu POZ, AOS, lecznictwa szpitalnego (w tym lekarzy pracujących na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć − jednak wyłącznie w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego); lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, albo dla osoby pozostającej we wspólnym pożyciu lub dla krewnych bądź powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.
Każda osoba wystawiająca receptę przed jej wystawieniem musi zweryfikować, za pośrednictwem systemu informatycznego (IKP), ilość oraz rodzaj przepisanych pacjentowi produktów pod względem bezpieczeństwa i konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione, a także zrealizowane dla tego pacjenta. Obowiązek ten dotyczy również wystawiania recept pro auctore i pro familiae.
Kto nie może wystawić bezpłatnych recept?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami recepta z uprawnieniem „DZ” i „S” nie może być wystawiona przez:
- lekarzy zatrudnionych w hospicjach i hospicjach domowych (zakres opieki paliatywnej i hospicyjnej),
- lekarzy realizujących świadczenia gwarantowane z zakresu świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej,
- lekarzy z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych,
- lekarzy z gabinetów prywatnych.
Recepty wystawione przez ww. lekarzy dla pacjentów ubezpieczonych są realizowane ze zniżką wynikającą z wykazu leków refundowanych, ale bez prawa do bezpłatnego zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne.
Kto może wystawiać recepty pro auctore i pro familiae?
Recepty pro auctore i pro familiae może wystawić każdy lekarz i pielęgniarka wymienieni wyżej jako osoby uprawnione, dla osoby, której te leki przysługują, a osoba wystawiająca receptę spełnia wymogi określone w 43a ust. 1b ustawy o świadczeniach (weryfikacja w IKP).

id