Nowoczesne leczenie udaru mózgu wciąż tylko pilotażem

Prace nad poszerzeniem koszyka o ważne świadczenia w neurologii na zaawansowanym etapie

Pilotaż dotyczący leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych będzie przedłużony – wynika z noweli rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.
Zgodnie z dokumentem, ośrodki, które realizują program pilotażowy, będą go kontynuowały nie tylko do końca 2023 r. roku, ale do 30 czerwca 2024 roku.
To już kolejna zmiana terminu zakończenia programu.
Jak resort to tłumaczy? W uzasadnieniu znowelizowanego rozporządzenia czytamy, że dzięki temu płynnie odbędzie się przejście programu z fazy pilotażu do normalnego trybu realizacji świadczeń gwarantowanych.
Prace nad zakwalifikowaniem świadczeń opieki zdrowotnej „leczenie ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych” do wykazu świadczeń gwarantowanych wciąż trwają, ale - jak przekonuje resort - są na zaawansowanym etapie.
Wnioski z pilotażu wraz z opinią konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii, minister właściwy do spraw zdrowia przekazał Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jej zadaniem jest wydanie rekomendacji w kwestii zakwalifikowania leczenia udaru wspomnianą metodą trombektomii jako świadczenia gwarantowanego wraz z określeniem warunków jego realizacji.

id