Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka uratowali ciążę bliźniaczą z zespołem podkradania

Lekarze wykonali zabieg laserowy u pacjentki z groźnym powikłaniem ciąży

Specjaliści z Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD w Warszawie wykazali się pełnym profesjonalizmem podejmując błyskawiczną decyzję o wykonaniu w trybie nagłym zabiegu laserowego w ciąży bliźniaczej z zespołem przetoczenia między bliźniętami (TTTS - twin-to-twin transfusion syndrome).
TTTS popularnie zwany jest zespołem podkradania. Powikłanie to zdarza się w około 10-15 proc. przypadkach ciąży bliźniaczych, głównie jednokosmówkowych dwuowodniowych.
W tego typu ciążach bliźnięta dzielą wspólne łożysko, którego cechą charakterystyczną jest występowanie połączeń naczyniowych, czyli tzw. anastomoz, umożliwiających wymianę krwi pomiędzy płodami. W warunkach niezrównoważonego przepływu jedno z bliźniąt przyjmuje funkcję „biorcy“, a drugi „dawcy“. To niebezpieczne, ponieważ nieleczony, postępujący zespół TTTS grozi wysokim ryzykiem powikłań: poronienia, zgonu wewnątrzmacicznego jednego lub dwóch płodów, czy powikłań neurologicznych. Jedynym skutecznym leczeniem przyczynowym zespołu TTTS jest zabieg fetokospowej ablacji anastomoznaczyniowych, którego zadaniem jest laserowe zamknięcie połączeń naczyniowych i rozdzielenie układów krążenia obu płodów.
W opisanym przez szpital przypadku specjaliści walczyli z czasem. Pacjentka w 22 tygodniu ciąży została przyjęta w trybie pilnym, z bardzo zaawansowanym zespołem przetoczenia pomiędzy bliźniętami, więc nie było chwili do stracenia.
Zabieg wykonany przez dr Urszulę Nowacką oraz dr Szymona Kozłowskiego przebiegł bez powikłań.
Pacjentka pozostaje pod ścisłą obserwacją i opieką dr Natalii Mazanowskiej i lek. Joanny Bartosiewicz, które nadzorują dalszy przebieg tak trudnych ciąż. - Na oddziale Perinatologii IMiD wykonujemy szereg skomplikowanych zabiegów wewnątrzmacicznych, a sukcesem nie zawsze jest tylko sama procedura, ale też specjalistyczna i wieloprofilowa opieka nad pacjentkami po zabiegach – czytamy w komunikacie opublikowanym na FB profilu Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

id, Źródło: IMiD