Lekarze przeciwko samotności seniorów: kampania #WspólneŚwięta

Rosną niechlubne statystyki dotyczące osób w podeszłym wieku

Coraz częściej rodziny osób starszych traktują szpitale jako miejsce, gdzie senior może „przeczekać” święta, unikając tym samym obciążenia dla swoich najbliższych. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie rozpoczęła kampanię społeczną #WspólneŚwięta, która ma uwrażliwić społeczeństwo na samotność seniorów porzucanych w szpitalach w okresie świątecznym.
W czwartek w Klinice Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych przy ul. Lindleya 4 w Warszawie odbył się briefing prasowy zorganizowany w ramach tej kampanii.

Kampania jako głos sprzeciwu
Prezes ORL w Warszawie, lek. Piotr Pawliszak, podkreślał, że idea kampanii narodziła się z emocji, rozmów i doświadczeń lekarzy, którzy zauważyli, że obecnie seniorzy częściej niż jeszcze kilka lat temu „podrzucani” są do szpitali w okresach okołoświątecznych.
Lekarze, wraz z ekspertami, postrzegają to zjawisko jako objaw pewnej choroby społecznej. Swoją kampanią mówią takiej postawie stanowcze „nie”.

Przyczyny: brak wrażliwości i edukacji
Identyfikując trzy kluczowe przyczyny porzucania seniorów w szpitalach, lekarze wskazują na niewystarczającą wrażliwość społeczną, brak edukacji dotyczącej zagrożeń wynikających z hospitalizacji osób starszych oraz brak wiedzy na temat funkcjonowania systemu opieki długoterminowej. Kampania ma na celu zmianę podejścia społeczeństwa do tych kwestii.
Prof. Magdalena Durlik, ordynator Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, przyznała, że problem samotności seniorów dotyczy nie tylko okresu świątecznego. Wskazała na ogromną potrzebę zapewnienia seniorom opieki długoterminowej, szczególnie tym, którym otoczenie nie jest w stanie tego zapewnić.
Prof. Durlik przeczytała aktualny zapis przyjęć do prowadzonej przez nią kliniki. − Pani ma 90 lat, otępienie, odwodnienie, wyniszczenie. Następny przypadek: upadek, a kolejny to wskazanie społeczne. To nie są przypadki do leczenia w wysokospecjalistycznym szpitalu – mówi prof. Durlik.

Społeczeństwo się starzeje
Co się dzieje dalej, gdy np. w wyniku doznanego urazu po upadku pacjent trafia na oddział ratunkowy? Okazuje się, że nie może on już samodzielnie mieszkać. Procedury załatwiania domów opieki są długie, rodzina oczekuje od pracowników medycznych, że to oni wypełnią dokumenty. W rezultacie pacjenci hospitalizowani są bardzo długo w specjalistycznych klinikach uniwersyteckich, gdzie powinni być zupełnie inni pacjenci.
Lekarze ostrzegają też, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa z roku na rok zjawisko przybiera coraz większą skalę. Kampania ma pobudzić społeczną wrażliwości i przyczynić się do poprawy systemu opieki nad osobami starszymi.

id