Profesor Miłosz Parczewski został nowym konsultantem krajowym ds. chorób zakaźnych

Rząd wsłucha się w głos ekspertów?

Prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski został nowym konsultantem krajowym ds. chorób zakaźnych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Profesor Parczewski zastąpił na stanowisku prof. prof. Andrzeja Horbana.
Kim jest nowy konsultant
Prof. Parczewski pracuje w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie, kieruje oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, a także Katedrą Chorób Zakaźnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Obecnie jest też wiceprezesem i przyszłym prezesem European Aids Clinical Society (EACS).
W 2002 ukończył studia medyczne na PUM, w 2007 obronił pracę doktorską Warianty sekwencji genów receptorów chemokin a podatność na zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności typu 1. 19 czerwca 2012 habilitował się na podstawie pracy zatytułowanej Epidemiologia molekularna w zakażeniu HIV-1: zmienność genetyczna gospodarza i wirusa. W 2016 otrzymał tytuł profesora będąc najmłodszym profesorem uniwersyteckim i najmłodszym szefem kliniki chorób zakaźnych w Polsce.
Jest miłośnikiem literatury science fiction oraz kultury hiszpańskiej.

Wystąpienie z Rady Medycznej
Szerszemu gronu prof. Parczewski dał się poznać podczas pandemii COVID-19, kiedy znalazł się w gronie ekspertów Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim, powołanej w listopadzie 2020 r.
Rada Medyczna, kierowana przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana, miała analizować bieżącą sytuację zdrowotną w kraju oraz proponować działania. W styczniu 2020 r. Rada rozpadła się z powodu rezygnacji trzynastu z siedemnastu członków. Z wypowiedzi prof. Parczewskiego, który znalazł się w tym gronie, wynikało, że była to reakcja na wypowiedzi wysokich urzędników państwowych, negujące potrzebę szczepień (słynna wypowiedź małopolskiej kurator oświaty o szczepieniach jako eksperymencie medycznym). W tamtym czasie zalecenia rady były wdrażane z coraz mniejszą determinacją.
Po likwidacji Rady Medycznej utworzono nowe ciało doradcze, składające się z ekspertów z różnych dziedzin. Jednak rozpoczęcie nowego sezonu infekcyjnego jesienią 2023 r. ujawniło skutki braku efektywnego monitorowania bieżącej sytuacji epidemiologicznej. Nakładające się wirusy grypy, RSV oraz kolejne warianty COVID-19 wymagały skoordynowanej reakcji, której brak prowadził do rozprzestrzeniania się chorób i chaosu.

Liczy się głos lekarzy
Dwa tygodnie temu minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że powoła zespół Zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej złożony z ekspertów i naukowców.
Zmianę na stanowisku krajowego konsultanta jak również planowane utworzenie nowego zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej można interpretować jako plany uważniejszego wsłuchiwania się w głos lekarzy i gotowość do szybszej reakcji na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

id