Pierwsza taka operacja kardiochirurgiczna w Lublinie

Ośrodek rozszerzył ofertę świadczeń

Pierwsza w województwie lubelskim operacja naprawy dwóch zastawek serca z minitorakotomii na bijącym sercu odbyła się w Klinicznym Oddziale Kardiochirurgii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie – poinformował serwis Lublin112.pl.
63-letnia pacjentka z wadę zastawek trójdzielnej i mitralnej (dwudzielnej) została zakwalifikowana do operacji w klinice kierowanej przez prof. dra hab. n. med. Janusza Stążkę.
Standardowo tego typu operacje wykonuje się na zatrzymanym sercu i w krążeniu pozaustrojowym. Operacja na pracującym sercu jest trudniejsza do wykonania dla operującego. Jest także większym wyzwaniem dla anestezjologa i perfuzjonisty.
Z powodu cukrzycy, która utrudnia gojenie się ran, u pacjentki wykonano operację zastawki mitralnej serca z minitorakotomii, czyli z minidostępu zamiast klasycznego dostępu do serca polegającego na podłużnym przecięciu mostka.
W SPSK Nr 4 w Lublinie zabiegi tą techniką wykonywane są od czerwca 2023 roku. Tym razem po raz pierwszy w regionie tego typu zabieg wykonano bez zatrzymania akcji serca i jego ponownego uruchomienia po zakończeniu naprawy zastawek serca. Lekarze zdecydowali się na wybór tej metody, bo istniało podwyższone ryzyko, że serce po zatrzymaniu nie podejmie pracy.
Jak informują lekarze, skomplikowany zabieg zakończył się sukcesem, nie doszło do ubytków neurologicznych.
Ośrodek tym samym zwiększył zakres wykonywanych świadczeń. Odtąd operacje zastawek przedsionkowo-komorowych z minidostępu mogą być wykonywane mimo nasilonych zmian miażdżycowych w aorcie wstępującej u pacjentów. Zabiegi brak zatrzymania akcji serca to również szansa dla pacjentów z obniżoną frakcją wyrzutową komory serca.

id, Źródło: Lublin112.pl