Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs dla klinik leczenia niepłodności

Jakie wymogi kadrowe muszą być spełnione?

Lecznice, które wykonują procedurę in vitro, mogą do 9 maja przystępować do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia. Wyłonione zostaną ośrodki, które realizować będą program pomocy parom starającym się o potomstwo finansowany ze środków publicznych.

O co chodzi w konkursie?
Celem konkursu jest wybór realizatorów programu polityki zdrowotnej, który obejmuje procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Program będzie funkcjonował na zasadach przewidzianych dla programów polityki zdrowotnej. W ramach konkursu, Minister Zdrowia sfinansuje świadczenia takie jak zapłodnienie pozaustrojowe oraz zabezpieczenie płodności na przyszłość  dla pacjentów leczonych onkologicznie. Rocznie na tego rodzaju pomoc medyczną przeznaczane będzie 500 mln zł.

Jakie usługi będą wykonywane dla pacjentów?
Zakres usług obejmie kwalifikację do procedur leczenia niepłodności, pobranie gamet, zapłodnienie pozaustrojowe, przechowywanie zarodków i gamet oraz inne procedury związane z leczeniem niepłodności.

Warunki udziału w konkursie
Ośrodki medyczne ubiegające się o udział w programie muszą spełnić szereg warunków, w tym posiadanie odpowiednich pozwoleń oraz doświadczonego personelu medycznego: co najmniej 2 lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii – w tym jeden posiadający specjalizację lub będący co najmniej na drugim roku specjalizacji w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości - posiadających udokumentowane co najmniej 2- letnie doświadczenie w leczeniu niepłodności i wykonywaniu procedur zapłodnienia pozaustrojowego, jak również co najmniej 2 osoby posiadające specjalizację w dziedzinie embriologii klinicznej lub wykształcenie medyczne, biologiczne lub biotechnologiczne, dysponujące co najmniej 3-letnim doświadczeniem w zakresie stosowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego (z których co najmniej jeden posiada certyfikat embriologa klinicznego ESHRE, starszego embriologa klinicznego ESHRE lub embriologa klinicznego PTMRiE.
Liczba położnych i pielęgniarek ma być stosowna do planowanych procedur, placówka musi ponadto dysponować co najmniej jednym psychologiem.
Ośrodek musi zapewnić dostęp do świadczeń finansowanych w ramach programu przez co najmniej 6 dni w tygodniu oraz stały nadzór embriologiczny nad laboratorium przez 7 dni w tygodniu. Ponadto, ośrodek musi udostępnić pacjentom możliwość kontaktu telefonicznego z personelem medycznym przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Jakie stawki przewiduje MZ
Znana jest także wycena poszczególnych etapów procedury (ze względu na ryzyko niepowodzenia procedury przed jej zakończeniem). Stawki kształtują się następująco:
 
Ministerstwo Zdrowia zachęca ośrodki medyczne spełniające wymogi, by przyłączyły się do inicjatywy. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej MZ. Pacjenci będą mogli się zgłaszać już od 1 czerwca bieżącego roku.
Według danych resortu, obecnie w Polsce działają 63 ośrodki, które wykonują takie procedury, w tym 60 to placówki prywatne, a trzy - publiczne.

id