Dziewięć postulatów lekarzy do ministra zdrowia

Czołowe organizacje lekarskie domagają się godnych warunków pracy

Największe organizacje lekarskie postanowiły wspólnie zabrać głos w ramach Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL), które tworzą: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów, Porozumienie Chirurgów SKALPEL.
W środę 9 grudnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie przedstawiciele Porozumienia Organizacji Lekarskich zaprezentowali tzw. Dziewiątkę POL-u.
Domagają się szacunku, godnych warunków pracy, dialogu w kwestii walki z pandemią, a długofalowo – zmian w ochronie zdrowia.
Jak podkreślają, obecnie winą za wady systemu jest obarczany lekarz, a nie organizatorzy ochrony zdrowia – MZ, NFZ i politycy.
Przedstawiciele POL zaprezentowali największe bolączki ochrony zdrowia, a także dziewięć postulatów do ministra zdrowia:
1. Zagwarantujcie wszystkim medykom środki do leczenia i ochrony niezależnie od typu placówki.
2. Zagwarantujcie ubezpieczenia personelu medycznego na wypadek trwałej choroby nabytej w trakcie udzielania świadczeń lub śmierci.
3. Zagwarantujcie bezpieczeństwo prawne lekarzom zgłaszającym powikłania, a pacjentom szybką ścieżkę naprawy szkody.
4. Zagwarantujcie przejrzyste i jednoznaczne zasady wynagradzania.
5. Nie każcie nam określać i odpowiadać za wysokość refundacji wypisywanego leku.
6. Zagwarantujcie wzrost wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB, nie wliczając w to wydatków związanych z epidemią, już w 2021 r.
7. Ograniczcie biurokrację.
8. Zagwarantujcie klarowny proces rekrutacji na specjalizację i kierowania na rezydenturę oraz jasno określony przebieg szkolenia.
9. Zmieńcie organizację systemu opieki zdrowotnej oraz procedury organizacyjne w COVID-19.
Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL) zostało reaktywowane w listopadzie 2020 r. Ostatnia aktywność POL miała miejsce przy okazji protestu pieczątkowego. Jest to reprezentacja całego środowiska lekarskiego. POL wznawia swoje działania w momentach, gdy już tylko w ten sposób można z należytą mocą i stanowczością pokazać społeczeństwu i decydentom katastrofalną sytuację i składające się na nią problemy, które dotykają polską ochronę zdrowia.

id