Sądy wydają nakazy zapłaty dodatków covidowych

Lekarze z sukcesem walczą o należne wypłaty

Do sądów trafiły co najmniej 43 pozwy dotyczące nieprawidłowości przy naliczaniu i wypłacie dodatków covidowych– poinformował Zespół Kryzysowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Prawnicy Zespołu Kryzysowego złożyli w sądzie 43 pozwy o wypłatę należnego dodatku covidowego w imieniu lekarzy zatrudnionych w ramach umowy o pracę  oraz w ramach umowy cywilnoprawnej.
- NFZ chwali się ogromnymi kwotami wypłacanymi medykom w ramach dodatków covidowych, jednak część lekarzy do dziś nie zobaczyła ani złotówki. Dlatego coraz więcej z nich postanawia walczyć o dodatki covidowe w sądzie – wyjaśnia Krzysztof Bukiel przewodniczący ZK OZZL.
Trzy pozwy przyniosły już rezultat - wydano nakazy zapłaty. Według szefa związku, to świadczy o tym, że medycy mogą z sukcesem walczyć o należne dodatki covidowe.
Mecenas Kajetan Komar-Komarowski, radca prawny, złożył do sądu cywilnego pozew o zapłatę odszkodowania dla lekarza prowadzącego działalność gospodarczą i zatrudnionego w szpitalu w ramach kontraktu. Lekarz, mimo spełnienia wszystkich przesłanek do przyznania mu dodatku covidowego, nie dostał pieniędzy. Dyrektor szpitala odmówił zgłoszenia go do Narodowego Funduszu Zdrowia jako osoby uprawnionej do otrzymania dodatku – wynika z informacji OZZL.
Zespół Kryzysowy wciąż otrzymuje podobne zgłoszenia.
Przypomnijmy, że dodatki covidowe były wypłacane na podstawie polecenia ministra zdrowia dla prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 4 września 2020 r., zmienionego 30 września oraz 1 listopada. Medycy mieli otrzymywać je w wysokości 100 proc. pensji. Miało to ich zmotywować do pracy w oddziałach covidowych. Od początku jednak wypłata dodatków budziła kontrowersje. Często szpitale odmawiały ich wypłaty lub naliczały pomniejszone kwoty.

id