NFZ przyznaje: SOR oraz IP najbardziej przeciążonymi jednostkami

250 mln zł na pozyskanie kadry medycznej

NFZ zdecydował o podwyższeniu stawek za usługi medyczne szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć. Zarządzenie w sprawie wzrostu wyceny świadczeń udzielanych na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć NFZ opublikował na swojej stronie internetowej.
Jak wyjaśnia NFZ, zmiany są odpowiedzią na postulaty urealnienia wartości stawek ryczałtów dobowych.
Od 1 lutego 2022 stawka bazowa dla SOR-ów oraz izb przyjęć będzie zatem wyższa. Dla SOR-ów w stosunku do obecnej - o 25 proc. wzrośnie wartość stawki bazowej. Natomiast dla izb przyjęć dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mogą zwiększać stawkę bazową o maksymalnie 25 proc.
To nie koniec zmian. Rosną także wartości wag punktowych IV, V i VI kategorii stanu zdrowia pacjenta w SOR oraz II, III i IV kategorii stanu zdrowia w izbach przyjęć. Wyższa stawka bazowa oraz wyższa wartość wag punktowych – oznacza w konsekwencji lepsze finansowanie tych świadczeń.
Jak wynika z szacunków NFZ, do szpitali dzięki temu trafi w skali roku: o około 175 mln zł więcej - dla SOR oraz 72 mln PLN dla izb przyjęć.
- Wzrost finansowania niniejszych świadczeń jest niezbędny, z uwagi na rosnące oczekiwania finansowe pracowników medycznych oraz obecną sytuację gospodarczą. Pozwoli na właściwe zabezpieczenie szpitalom podstawowych elementów niezbędnych do funkcjonowania struktury SOR oraz IP – wyjaśnia NFZ. - Przyczyni się też do wzrostu finansowania podmiotów, które przyjmują większą liczbę pacjentów wymagających bardziej specjalistycznego zabezpieczenia.
Jak informuje NFZ, SOR oraz IP są obecnie najbardziej przeciążonymi pracą medycznymi jednostkami organizacyjnymi szpitali. Dofinansowanie ma im ułatwić pozyskiwanie kadry medycznej niezbędnej do obsługi wciąż rosnącej liczby pacjentów. Ma też zapobiec sytuacjom, gdy z powodu zwiększonej zachorowalności na COVID-19 czasowo zamykana jest praca oddziałów.

id