Minister Niedzielski: logistyka pomocy dla pacjentów z Ukrainy opracowana w szczegółach

Minister zdrowia o przygotowaniach polskiej ochrony zdrowia

120 szpitali gotowych w całym kraju i kilka tysięcy miejsc dla rannych. Zapasy leków oraz pociąg medyczny wożący poszkodowanych z Ukrainy do Polski. Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską wyjaśnił, jaką pomoc przygotowuje Polska dla Ukrainy.

Jak mówił Niedzielski, gdy zagrożenie wojną zaczęło rosnąć, premier Mateusz Morawiecki powołał międzyresortowy zespół, w ramach którego przygotowano pomoc dla Ukraińców, m.in. z zakresu ochrony zdrowia. 

Minister tłumaczył, że musimy być gotowi na to, by każdemu z uciekających przed wojną zapewnić dostęp do lekarza. Trzeba też zidentyfikować potrzeby dotyczące leków, zaopatrzenia, procedur medycznych, które będziemy musieli zapewnić u nas w kraju. Należy być przygotowanym na leczenie chorób, które w Polsce są rzadsze, ale często występują u sąsiada.

W odniesieniu do epidemii COVID-19 poinformował, że na przejściach granicznych – ze względu na spowolnienie epidemii w naszym kraju i możliwie duży napływ migrantów – nie będą wykonywane testy.

Szef resortu przyznał również, że Polska udzieli też wsparcia w ratowaniu i leczeniu rannych. Rozważana jest przydatność szpitali tymczasowych w tej roli. W przygotowaniu jest pociąg sanitarny z obsługą ratowniczą i pełnym wyposażeniem medycznym, który może transportować rannych z granicy z Ukrainą. To rozwiązanie do tej pory nie było wykorzystywane w Polsce.

Poszkodowani trafiliby do 120 szpitali na terenie całego kraju. Jak dodał minister Niedzielski, pandemia nauczyła nas, aby być przygotowanym na wszystkie scenariusze. Zapewnił, że cała logistyka została już opracowana.


id