Zbiórka pieniędzy, krew i telefon zaufania – ochrona zdrowia wspiera Ukrainę

Wolontariusze gotowi jechać z pomocą medyczną w rejon objęty działaniami wojennymi

Polska Misja Medyczna organizuje pomoc dla Ukrainy. W organizacji działają wolontariusze, m.in. lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarze, rehabilitanci. Od ponad 20 lat zajmuje się pomocą humanitarną i rozwojową na całym świecie. Obecnie wraz z Polskim Zespołem Humanitarnym prowadzi zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukrainie.
– W najbliższych dniach mają zostać zakupione najpotrzebniejsze środki medyczne, niezbędne do zapewnienia pilnej pomocy mieszkańcom strefy dotkniętej atakami, a następnie przetransportowane z Polski – informuje PMM.
Wśród zakupionych produktów znajdą się m.in. opatrunki hemostatyczne, hydrożelowe, okluzyjne i wentylowe, gaziki jałowe, opaski elastyczne i szyny Kramera. Potrzeby zostały ustalone we współpracy z organizacjami partnerskimi obecnymi na miejscu.
Misja nie wyklucza pomocy bezpośredniej na Ukrainie. – Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i dostarczanie pomocy zarówno na wschodzie Ukrainy, jak i w każdym miejscu, w którym będzie ona konieczna – przekazuje PMM.
Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej poinformowała, że w tej chwili pomoc ma charakter przede wszystkim materialny. Jednak w razie potrzeby i jeśli będą ku temu warunki, na Ukrainę wyruszą lekarze wolontariusze. Pomoc w ciągu kilku dni znajdzie się na miejscu. Jak dodaje przedstawicielka PMM, wszystkie działania będą odpowiedzią na zmieniającą się sytuację polityczną i zależały od możliwości pracy na miejscu.
Także na miejscu, w Polsce, lekarze angażują się w pomoc. W Centrum Medycznym Damiana mieszkańcy Ukrainy docierający do Polski mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych oraz wizyty u internisty i pediatry w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc internistyczną można otrzymać także w izbie przyjęć Szpitala Damiana w Warszawie (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 20; w soboty od 8 do 20 oraz w niedziele od 8 do 16). 50 tysięcy złotych miesięcznie przeznaczonych będzie na pomoc chirurgiczno-urazową.
W piątek został uruchomiony telefon zaufania oferujący wsparcie psychologiczne w językach polskim, rosyjskim i angielskim.
Zostanie uruchomiona także osobna infolinia w języku ukraińskim, w ramach której konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z opieką medyczną w Polsce, dotyczące dostępnych badań, placówek czy niezbędnych dokumentów. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 20 od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 21.
Jednocześnie centrum deklaruje oferty pracy osobom z Ukrainy, m.in. lekarzom, pielęgniarkom i personelowi medycznemu, oraz pomoc w nostryfikacji dyplomów.
Solidarność z całym narodem ukraińskim, poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa oraz deklarację wszelkiej możliwej pomocy wyraziły organizacje reprezentujące środowisko akademickie. Wyrazy solidarności przekazują też rektorzy poszczególnych uczelni medycznych.
W piątek także Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich wyraziło solidarność z mieszkańcami Ukrainy. Ponadto oba samorządy zaapelowały o oddawanie krwi dla ofiar konfliktu zbrojnego.

id