Narodowy Instytut Kardiologii ma tomograf najdokładniejszy na świecie

Pierwszy tak wyposażony szpital w Polsce

W Narodowym Instytucie Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowym Instytucie Badawczym zainstalowano tomograf komputerowy nowego typu wykorzystujący technologię zliczania fotonów. Aparat umożliwia diagnozowanie pacjentów na podstawie obrazów o nieosiągalnej dotąd rozdzielczości, przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu dawki promieniowania. To pierwsze urządzenie tego rodzaju w Polsce, zainstalowane zaledwie rok po światowej premierze technologii photon-counting.
– Będziemy mogli diagnozować dokładniej, lepiej, sprawniej, a dzięki innowacyjnym funkcjom tomografu również prowadzić badania naukowe – tłumaczył prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, podczas premiery urządzenia w Polsce.
Wykorzystana w aparacie technologia zliczania fotonów (photon-counting) umożliwia obrazowanie z niespotykaną dotąd rozdzielczością przestrzenną rzędu 0,2 mm, podczas gdy standardem w tradycyjnej tomografii komputerowej jest 0,4-0,5 mm. Pozwala to na fotorealistyczne odtwarzanie wnętrza ciała pacjenta nawet w zakresie najmniejszych struktur anatomicznych.
– Dwuźródłowy tomograf komputerowy z technologią photon-counting umożliwia nam wizualizację serca z niespotykaną dotąd jakością przy zastosowaniu mniejszej dawki promieniowania niż dotychczas, co dla pacjenta oznacza nie tylko precyzyjną diagnozę, ale i jeszcze wyższy niż dotąd poziom bezpieczeństwa – tłumaczy dr hab. Cezary Kępka, zastępca dyrektora ds. nauki w IKard. Redukcja dawki promieniowania przyjmowanego przez pacjenta może sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent.
Technologia liczenia fotonów opiera się na wykorzystaniu w tomografie nowego rodzaju detektora zbudowanego z kryształów tellurku kadmu. Krystaliczny detektor rejestruje bezpośrednio każdy foton promieniowania rentgenowskiego i jego energię, zamiast przekształcać go w światło widzialne, jak w przypadku konwencjonalnego obrazowania TK. Dzięki temu obraz pozbawiony jest zakłóceń (tzw. szumu elektronicznego) i dostarcza informacji, które do tej pory były niedostępne.
– W naszej codziennej praktyce technologia liczenia fotonów przekłada się np. na lepsze różnicowanie światła naczynia wypełnionego kontrastem od blaszki miażdżycowej i zwapnień, a także wnętrza stentu, co umożliwia rozpoznanie lub wykluczenie restenozy – podkreśla dr hab. Cezary Kępka.
Urządzenie pozwala również na wykonywanie badań u pacjentów, w przypadku których tradycyjna tomografia nie do końca się sprawdzała, np. ze względu na rozległe zwapnienia.
Premiera pierwszego na świecie tomografu komputerowego zliczającego fotony odbyła się w październiku 2021 roku. Od tamtej pory aparaty zainstalowano w ponad 50 ośrodkach na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy. Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie-Aninie jest pierwszym takim miejscem w Polsce.

id